Ko domā skolēni par kiberdrošību?

Pavasarī, apmeklējot vairākas Latvijas skolas un runājot par kibedrošību, uzzinājām, ko par šīs tēmas aktualitāti domā skolēni. Zemāk piedāvājam īsu apkopojumu par svarīgākajām skolēnu atziņām.
Runāt par drošību internetā – nekad nav par daudz.
Daniels: “Par kibedrošību runāt ir diezgan nozīmīgi, jo ir daudzi cilvēki, kuri nepārzina šo tēmu. Tā kā esmu daudz ko jau pats izmēģinājis, man nodarbībā daudz kas šķita jau iepriekš dzirdēts, tomēr bija interesanti. Domāju, ka maniem klasesbiedriem arī noderēja.”
Jauniešiem svarīgi zināt – kā sevi pasargāt.
Sindija: “Šķiet, ka cilvēki kopumā jūtas pievilti un krāpšanas mēģinājumu skaits internetā pieaug. Tādēļ jauniešiem jāapzinās, kā sevi pasargāt.”
Anda: “Biju iepriekš dzirdējusi par to, kā pieslēdzoties soctīkliem papildus arī kodu sūta uz e-pastu, nevis pieslēdzies tikai ar paroli (2FA autentifikācija). Tomēr nebiju aizdomājusies, kur pēc tam paliek šie dati.”
Visvairāk apdraudētas – specifiskas vecumgrupas.
Anda: “Domāju, ka krāpniecība internetā visvairāk apdraud cilvēkus gados.”
Ralfs: “Šobrīd īpaši apdraudēti ir mazāko klašu skolēni – viņiem ir ierīces, bet daudz ko viņi vēl nezina.”
Finanšu krāpniecība – aktuāla tendence no kā svarīgi pasargāties.
Ralfs: Jāzina arī kā investēt – vislabāk uzticēties sev zināmām platformām. Internetā var apskatīties, cik platforma ir droša un uzticama. Agrāk varbūt tas (investēšana) notika pa telefonu, bet šobrīd iespējams ieguldīt internetā, tādēļ ja zvana un aicina investēt – nevajag uzticēties.”
Projekts “Digitālais izdzīvošanas komplekts” tika finansēts ar Eiropas Komisijas programmas “Eiropas Solidaritātes korpuss”, kuru Latvijā administrē Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra, atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.