Drošība – šodien un nākotnē! Intervija ar CERT ekspertu

12 September 2022
blog one img

Kibedrošība šobrīd iegūst arvien lielāku aktualitāti – no vienas puses ikvienam ir svarīgi pasargāt pašam sevi. Tomēr no otras – ikviens esam posms arī mūsu darba vietas, izmantoto sistēmu un pat valsts drošībā. 

Uz sarunu aicinājām kiberdrošības ekspertu Gintu Mālkalnieti, kurš dalījās ar ieteikumiem sevis pasargāšanā no kiberdraudiem. Plašākus video vari apskatīt mūsu Facebook kontā (@oizglitiba), tomēr zemāk lasi dažas galvenās atziņas. 

  • Standarta krāpniecība – paroļu iegūšana. “Viens no uzbrukumu veidiem šobrīd ir īsziņu ar darba piedāvājumu izsūtīšana. Tur ievietotās saites ved uz saitēm, kas ir paredzētas mārketinga materiālu izplatīšanai,” – tā eksperts. Cilvēki, kas iesaistās (uzklikšķina uz šādām saitēm) var kļūt par šādu vēstuļu izsūtītājiem, tādējādi piedaloties šajā shēmā. Kā arī – gadījumā, ja ievada tur savus kartes datus – zaudēt arī reālu naudu. 

 

  • Atjauninājumi. Nepieciešams atjaunot izmantotās sistēmas un programmas. Eksperts stāsta: “Ir nācies saskarties ar klientiem, kuri vēl šobrīd mājās izmanto Windows XP datorus. Saprotami, ka tie nav droši un nekad vairs nebūs droši. Sistēmas vajag mainīt pat tad, ja dators vēl strādā. Bet no drošības viedokļa – tas jau ir novecojis.” 

 

  • Sekošana līdzi informācijai. Kiberdrošības eksperts Gints Mālkalnietis aicina sekot gan CERT, gan citu iestāžu publicētajai informācijai par aktualitātēm kibedrošības jomā. Eksperts iesaka: “Vēl mēs paši izmantojam tādu rīku DNS ugunsmūris, to mēs iesakām izmantot arī cilvēkiem privāti, lai pasargātu sevi no aktuālākajiem apdraudējumiem, ko mēs esam identificējuši Latvijā”.

Vairāk par šo rīku sevis pasargāšanai – DNS ugunsmūri – lasi šeit: https://dnsmuris.lv/ 

  • Drošība – ne tikai Tev! “Uzbrukums parastam civiliedzīvotājam var kompromitēt vairāk nekā tikai viņa privātās lietas.Tāpēc es nevēlētos ļoti nodalīt darba un privātās datorsistēmas. Sekmīga piekļuve privātajam e-pastam var tikt izmantota, lai nodarītu kaitējumu arī darba vietai vai iestādei, kur šī persona strādā”.

Projekts “Digitālais izdzīvošanas komplekts” tika finansēts ar Eiropas Komisijas programmas “Eiropas Solidaritātes korpuss”, kuru Latvijā administrē Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra, atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.

Autorizēties
Reģistrācija
Paroles ģenerēšana