Digitalizācija un drošība | 2. daļa

15 September 2022
blog one img

Otrajā daļā par digitalizāciju un ar to saistītajām lietām lasi par datu drošību. Ļoti liela ietekme mūsu paroļu, naudas un citu datu drošībai ir atkarīga no mums pašiem, jo visbiežāk cilvēks ir vājākais ķēdes posms, kas pieļauj dažādas kļūdas un attiecīgi šīs kļūdas tiek ņemtas par pamatu ļaunprātīgām darbībām.

Kad manas paroles ir drošas un drošībā? → Pirmkārt, jo sarežģītāka parole, jo labāk. Tas nozīmē izmantot gan lielos, gan mazos burtus, tāpat arī ciparus un simbolus (dažas vietas pat atļauj izmantot atstarpes). Minimālais simbolu skaits, ko izmantot ir 14! Nākamā svarīgā lieta ir 2 faktoru autentifikācija (2FA) – tas nozīmē, ka autentifikācija sastāv no diviem faktoriem – daļām. Viena no tām ir kaut kas, ko tu vari atcerēties, piemēram, parole, kods vai vārds. Otra daļa ir saistīta ar kaut ko, kas tev pieder, piemēram, telefons vai kredītkarte, caur, kuru tu vari apstiprināt pieslēgšanos. Trešā svarīgākā lieta ir noteikums, ka katram tavam profilam ir katram sava parole!

Kā iepirkties internetā? → Viena no pirmajām un vienkāršākajām lietām ir pārliecināties, ka veic maksājumu drošā saitē (pie hipersiates ir atslēdziņa). Arī šeit nozīmīgu lomu spēlējam mēs paši. Bieži vien izvēlamies bezmaksas izmēģinājumu uz pāris dienām vai mēnešiem, bet aizirstam piefiksēt datumu, kurā tas beidzas un pēc tam jau pamanām, ka esam par kaut ko samaksājuši.

Kā ir ar mana datora un telefona drošību? → Vissvarīgākā lieta ir pārliecināties, ka tavam datoram un telefonam ir jaunākā programmas versija un viss ir atjaunināts. Izstrādātāji šajos atjauninājumos iekļauj dažāduz drošības uzlabojumus, tāpēc ir svarīgi regulāri veikt atjauninājumus!

Sadarbībā ar Edgar Fresh piedāvājam noskatīties video, kurā uzzināsi vairākus vērtīgus ieteikumus kā droši glabāt paroles, kādas iespējas izmantot, lai neviens abonaments tevi neapčakarētu → https://www.youtube.com/watch?v=F4hfguB3c2U&ab_channel=EdgarFresh

Projekts “Digitālais izdzīvošanas komplekts” tika finansēts ar Eiropas Komisijas programmas “Eiropas Solidaritātes korpuss”, kuru Latvijā administrē Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra, atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.

Autorizēties
Reģistrācija
Paroles ģenerēšana