Digitalizācija un drošība | 1. daļa

15 September 2022
blog one img

Digitalizācija nāk kopā ar daudz dažādiem uzlabojumiem, atklājumiem un arī satraukumiem. Ir svarīgi apzināties, ko tas mums nozīmē un kas mums ir jādara, lai no tās paņemtu visu vērtīgu un tajā pašā laikā pasargātu mūs un mūsu aktivitātes digitālajā pasaulē.

Pirmajā raksta daļā lasi par privātumu un kā to sev nodrošināt, izmantojot internetu un digitālās ierīces.

Kurš gan nav aizdomājies par to, ka mūs ierīces mūs noklausās, iegūst datus un tad tos ļaunprātīgi izmanto, lai rādītu mums reklāmas un ietekmētu mūsu lēmumu pieņemšanu. Bet ne vienmēr tas tā ir. Tas, ko var novērot ir YouTube alogritmu darbība brīdī, kad tiek vadītas tiešraides, piemēram, angļu valodā. Izmantojot automātiskos subtitrus, YouTube atpazīst vārdus un pēc tam var piedāvāt kādu reklāmu. 

Viena no svarīgākajām lietām šajā visā ir tā, ka mēs mēdzam neapdomīgi atļaut savām aplikācijām piekļūt mūsu atrašanās vietai, mūsu kontaktiem, mūsu attēliem un kamerām. Ja labprātīgi (bieži vien neapzināti un automātiski uzspiežot pogu atļaut) jau dodam piekļuvi saviem datiem, tad gluži nav jēgas darīt ko citu, jo ar šiem datiem jau ir pietiekami, lai kompānijas izsecinātu sev nepieciešamo.

Vai kāds lasa manas ziņas? Ļoti daudz aplikāciju jau labu laiku izmanto šifrētas ziņas, tas nozīmē, ka tām neviens cits nevar piekļūt. Ir iespēja izveidot grupu sarakstes ar piekļuves linkiem, taču arī tās ir privātas. Brīdī, kad gribi izvēlēties kuru saziņas aplikāciju izmantot, izpēti vai šai aplikācijai visas sarakstes jau no paša sākuma ir šifrētas (Whats App, Signal) vai tai ir jāizvēlas slēptās sarakstes funkcija (Telegram), lai iegūtu drošību.

Nākamajā daļā lasi par vairāk par digitālo drošību.

Projekts “Digitālais izdzīvošanas komplekts” tika finansēts ar Eiropas Komisijas programmas “Eiropas Solidaritātes korpuss”, kuru Latvijā administrē Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra, atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.

Autorizēties
Reģistrācija
Paroles ģenerēšana