Kibedrošība – aktuāli arī skolās

25 May 2022
blog one img

Šajā pavasarī devāmies uz Vidzemes skolām, lai runātu ar skolēniem un aktualizētu kibedrošības tēmu. 

Jaunieši ikdienā arvien vairāk laika pavada digitālajā vidē – socializējoties, patērējot digitālo saturu, izglītojoties utt. Līdz ar pieaugošo stundu skaitu, pieaug arī risks kļūt par krāpnieku upuri. Valsts līmenī kibedrošības nozīmību ir īpaši izgaismojis Krievijas uzsāktais karš Ukrainā un pieaugošie kibedraudi Baltijas reģionā. Kā zināms – valsts drošība sākas ar katra individuālo drošību un spēju sevi pasargāt, tieši tādēļ kā pirmo tēmu par kuru vadīt nodarbības Latvijas skolās izvēlējāmies šo – kibedrošība. 

Kopumā tikāmies ar vairāk nekā 100 jauniešiem četrās nodarbībās Vidzemes skolās – Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijā, Rūjienas vidusskolā un Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijā. Pateicamies skolu vadībai un jauniešiem par uzņemšanu un interesi! 

Nodarbību laikā jauniešus iepazīstinājām ar aktuālākajiem notikumiem kiberdrošības jomā, veidiem, kā visbiežāk tiek veikti uzbrukumi, kā sevi pasargāt un aicinājām diskutēt un dalīties ar savu pieredzi. Veicot pašizvērtējumu skolēni atzina – kopumā jūtas pārliecināti par savām spējām atpazīt krāpšanas mēģinājumus internetā un draudus kiberdrošībai. Tomēr vienlaikus – gandrīz puse nav pārliecināti vai kādreiz ir saskārušies ar šādiem draudiem, tādējādi norādot uz to, ka pilnīgi pārliecināti par savu spēju atpazīt kibedraudus nav. Jaunieši uzskata, ka visvairāk apdraudētie internetā ir seniori. Vienlaikus norādot, ka tieši jaunieši (šajā gadījumā – mazbērni) ir tie, kuri var šīs zināšanas visveiksmīgāk viņiem nodot. 

Jau nākamajā semestrī skolām piedāvāsim nodarbības par citām ar digitālo vidi saistītām tēmām. Ja esi pamanījis kādu tēmu, kuru jauniešiem būtu īpaši būtiski zināt digitālajā vidē – pastāsti par to mums!

Projekts “Digitālais izdzīvošanas komplekts” tika finansēts ar Eiropas Komisijas programmas “Eiropas Solidaritātes korpuss”, kuru Latvijā administrē Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra, atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.

Autorizēties
Reģistrācija
Paroles ģenerēšana